Naše aktivity pracovní i odpočinkové 2018

 

 

Středa 23.05.2018

 

 

Dnešní výlet na farmu U Stromovouse ve Staré Vodě se vydařil. Ráno popršelo, takže se super dýchalo. Půltucet účastníků jel na kolech z Bruntálu až do Staré Vody, čtyři si vzali čtyřkolky - vlastní auta a zbytek (fotbalová jedenáctka) využila hromadné autobusové dopravy až na místo určení. 
Prošli jsme loukami a pastvinami za krávami a kozami a pak sešli zpátky dolů do farmy, kde nám farmář podal odborný výklad k mléku kravskému i kozímu, prohlédli si kačeny, husy a nakoupili výrobky z farmy.Všechna zvířata mají svá jména. Kozel je Igor, kráva je Hvězda, Rozárka,..... kozy už si nepamatuji.

Účastníci na kolech se ještě vydali na Malou Morávku, Ludvíkov a Vrbno. Většina z nás zpátky došla do Světlé Hory a po malé zastávce na pivo dojeli domů.

 

 

 

 

 

 

 

Promoce U3V v Brně 16.05.2018

 

Tři roky nám utekly jako voda a že bychom byli chytřejší??? To necháme na jiné, ale náš kolektiv třídy byl kamarádský a bylo nám spolu dobře. Nejlepší bylo posezení po škole a mnozí si ještě "prodlouží" mládí a budou studovat další dva roky.Promoce se za vedení Města Bruntálu zúčastnil místostarosta Ing. Libor Unverdorben. Se všemi se pozdravil a popřál hodně zdraví i do dalšího studia. Děkujeme za podporu.

Po promoci naše kroky vedly do nových zkušebních provozů pivovaru, pekárny a cukrárny a masné výroby. Všichni jsme museli obléknout OOPP - ochranné osobní a pracovní pomůcky a vyrazili jsme do výroby. Piva byla uvařena dvě, napečeny byly velké rohlíky cca 60 g, pečivo z quinoi, loupáky a z masné výroby jsme degustovali mysliveckou a ostrou klobásku. Vše nám moc chutnalo a závidíme studentům tyto prostory pro vědu, výzkum a získání praxe.


--

 

Po promoci naše kroky vedly do nových zkušebních provozů pivovaru,

pekárny, cukrárny a masné výroby.

 

 

Ve středu 16.5.2018 větší část spolku měla promoci na Mendelově univerzitě v Brně a ta menší část zatím připravila prostory a věci ke grilování. Důležité bylo udržovat oheň, protože "promovaní" studenti nahlásili příjezd po 19. hodině.Stačili si ještě opéct na grilu zakoupené špekáčky, zapít dobrým vínem, popřát k narozeninám a ochutnat nachystané jednotlamky. V pohodě jsme se pak vydali i s diplomy domů.

 

 

 

 

 

 

Výlet do zahrad Lednice 14.5.2018
 
Jako studenti U3V a samozřejmě Aktivní senioři Bruntálu jsme vyjeli do Lednice. Ujala se nás průvodkyně a prošli jsme krásnými zahradami a kochali se krásami barev a tvarů květů. Mnohé z nás neodolaly a nějakou tu květinku pro radost si zakoupily a dovezly domů. Po nastoupení do autobusu na zpáteční cestu se pěkně spustil liják, ale nám už to nevadilo.
 
 
 

 

 

 

10.05. a 11.05.2018

 

 

Jak slaví senioři v Opole? Velkolepě a tři dny!

 

Aktivní senioři Bruntálu byli prostřednictvím Města Bruntál pozváni do partnerského města Opole na 20. Opolskie Dni Seniora. Strávili jsme zde dva dny plné oslav, hodování, setkání se seniory města Opole a kulturního vyžití.

Den první - dorazili jsme na smluvené místo, zaparkovali autobus a šli se ubytovat na studentskou ubytovnu. V jídelně byla připravena snídaně. Pak jsme byli pozváni do Teatrza Eko-Studio. Nezvyklá doba koncertu ve 12 hodin nebyla pro nikoho problém, divadlo bylo plně obsazeno. Program s názvem Hiszpańska fiesta byl koncertem sboru Camerton. Zpívali španělské melodie a další známé skladby, během programu bylo vylosováno 10 odměn – knih o Opole. Mezi skladbami byla i známá Makarena. Paní dirigentka učila přítomné seniory způsobu tance a my jsme ho pak předvedli před pódiem.

Vrátili jsme se na ubytovnu na oběd a na 17. hodinu se připravili na Bal Seniora ve velkém Domě Expo. Ve 3. podlaží bylo 50 velkých kulatých stolů po 10 místech, každý při vstupu obdržel skleničku sektu a byli jsme uvedeni na místa. Po slavnostním zahájení tohoto bálu prezident města přicházel ke každému stolu, kde jsme se i my představili a jako důkaz, že u stolu již prezident byl, rozsvítila se svíčka. Hudba hrála zvesela, všichni se dobře bavili a tancovali. Bylo postaráno i o naše žaludky. Nejprve teplá večeře a později obložené mísy, k pití káva a čaj. A pomyslná třešnička??? Dva dorty velikosti 150 cm x 60 cm x 10 cm, aby bylo pro všechny. Akce končila kolem 22. hodiny, postupně senioři odcházeli.

Po příjezdu na ubytovnu jsme se ještě sešli v jídelně, zhodnotili den a řekli si své zážitky. Trošku byly zmatky v dopravě. Na silnici před parkovištěm, kde jsme měli autobus, přistál vrtulník k náhlé příhodě ženy a bohužel již nevzlétl a muselo se čekat na potřebnou součástku k opravě. Ženu odvezl hasičský vůz.

Den druhý - po snídani jsme se vypravili na Piknik Seniorów do místa Kotórz Maly. Je to velký prostor mezi stromy v areálu pro výcvik dobrovolných hasičů. Zde byly připraveny stoly s lavičkami, hrála hudba, tancovalo se, mnozí se učili nové tance – nejen ty břišní. Každý měl možnost vzít si kávu, čaj. Na další lístek jsme si mohli vzít jarní polévku a pak ještě došlo na opékání klobásek. Počasí nám přálo, jen na chvíli se slunce schovalo a velice mírně zapršelo. Na zpáteční cestě jsme se zastavili
u Zawadských jezer, kde tráví volno obyvatelé města. Je zde i cyklostezka. Pozdní oběd mnozí vzdali. Naši průvodci nás pak provedli městem, někteří si poseděli v kavárně.

Čekal nás poslední bod našeho pobytu a tím bylo setkání v sídle Towarzystwa Przyjaciol Opola, kde bylo připraveno občerstvení a přátelé nám promítli záznamy z koncertů sboru Camerton. Každý jsme dostali malou upomínku na město a přívěsek svítícího srdce. Po rozloučení a naložení zavazadel do autobusu jsme se unaveni, ale spokojeni, vydali na cestu domů.

Tato akce je finančně podpořena Městem Bruntál a tímto chceme poděkovat starostovi Ing. Rysovi, MBA a Mgr. Aleně Pajkošové za finanční příspěvek na dopravu. 

 

 

 

 

                                                    1.den

                                              

 

 

                                                    2.den

                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

Pondělí 07.05.2018

 

 

 

 

 

 

 

Středa 25.04.2018

 

 

Rozhledna Vyhlídka - Nová Ves u Dolní Moravice

 

 

 

Středa, 25. 4. 2018 a  vyjíždíme ráno v 10.00 hod. směrem na Dolní Moravici a Novou Ves.

Toto ráno slibuje vhodné počasí pro příjemnou túru pro 25 účastníků a jednoho malého jezevčíka.

Autobus nás vyložil na Vyhlídce na Nové Vsi a náš zájem se obrátil na rozhlednu, která byla otevřena v létě v r. 2014. Odtud byl překrásný výhled nejen na hřebeny Hrubého Jeseníku, ale i na druhou stranu s pohledem na Nízký Jeseník. V přízemí jsme se seznámili s historií Nové Vsi, jejíž založení v 17. století si vynutily kutací práce při těžbě olovnaté rudy s větším obsahem stříbra.

Obec – ještě před 2. světovou válkou byla hornickou obcí, dosti bohatou. Těžební činnost byla ukončena v roce 1965. Dál se i tato obec, po sloučení s Dolní Moravicí, stala „statkářskou obcí“, ostatně jako většina vesnic v našem regionu.

 Pokračovali jsme po žluté turistické značce směrem do Karlova, u chaty Zmijovky, jsme si řekli ještě pár zajímavostí o těžbě železné rudy v okolí. Asi po třech kilometrech jsme vyšli z lesa nad Karlovem, odkud se nám rozevřel úchvatný pohled na Vysokou holi (1464) a úbočí Velké kotliny, už jen s malými skvrnami tajícího sněhu. Pocit – jen natáhnout ruku a dotknou se ho.

Přešli jsme sjezdovku SKI areálu Karlov, kde byla možnost obdivovat nejnovější lanovou techniku pro lyžaře na této straně Jeseníků. Naše kroky pak vedly dolů do Karlova k penzionu Praděd a dál k posezení U Kazmarky. A to byl určitě zlatý hřeb naší necelé 5 km vycházky, protože odtud jsme odjížděli linkovým autobusem do Bruntálu.

 

 

Lokalita – na konci osady Nová Ves (Na Vyhlídce), nadmořská výška – 845 m n.m.

 

Stavba – zděná, železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem, osmiboková

 

Stavba rozhledny - 2013 – 2014, otevřena 29. května 2014

 

Celková výška - 31,3 m, šestipatrová stavba, vyhlídková plošina ve výšce 27,5 m

 

Schodiště – středové vřetenové, ocelové, celkem 164 schodů

 

Náklady stavby – 8,5 mil, Kč, v tom podpora z EU – 6,4 mil. Kč

 

K rozhledně patří – IC a muzeum, dětský koutek, úschovnou kol a lyží, sociální zařízení

 

 

 

 

 

 

 

Středa 18.04.2018

 

 

Pohoda, klídek, cigáro - chci to tak míti nastálo... (místo cigára raději vínečko)

 

Tak by se dalo popsat dnešní posezení v klubu. Řešili jsme hlavolamy, zahráli si hry, někdo háčkoval, doladili jsme program na květen a na výlet na rozhlednu i do Polska. Jednotlivci se pomalu vytráceli a nakonec jsme zůstaly samy dvě. Rozdaly jsme si to ještě v kartách a v době, kterou máme stanovenou na akce, řádně odešly.

 

 

 

 

 

 

Středa 11.04.2018

 

 

Víte jak se straší při svíčkách? A bojíte se? Takové malé horory a příběhy jsme si vyslechli v přítmí klubovny ve středu 11.4.2018. Donesli jsme si různé druhy svícnů a svíček a pěkně jsme se spolu báli. Snad všichni došli v pořádku a neměli plné kalhoty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pondělí  09.04.2018

 

Muzeum pro seniory - Osmičková výročí


V pondělí pro nás seniory připravilo muzeum velice zajímavou přednášku Osmičková výročí. Přednášející PhDr. Tomáš Niesner vzal tato výročí již od roku 600 do současnosti. Byl to krásný výlet minulostí v souvislostech světa, naší republiky (v různých názvech) i města Bruntálu.

Po přednášce jsme ještě tvořily. Z CD jsme si vyrobily záznamník, někdy sem tam něco zapomeneme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa 04.04.2018

 

V letošním roce slaví naše republika 100 let. Chystá se veliká akce a i my budeme u toho. Proto jsme si zkusily jak jsme na tom v pletení a háčkování. Začaly jsme tvořit hučky, tedy pokrývky hlavy, které se nosily po válce, kdy nebylo tolik peněz a hodně se pletlo, háčkovalo, šilo,.....

 

 

 

 

 

 

 

Úterý 03.04.2018

 

 

V Domově Pohoda Bruntál se koná v rámci akce Očima generací vystoupení, kde kromě žáků ZUŠ Bruntál a oddělení TS Stonožky vystupujeme i my se svými 2 tanečními kreacemi - Waka waka a Makarena.

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa 28.03.2018

 

Akce v klubu

 

Vyzvali jsme členy klubu, aby si připravili hry, kvízy, hádanky. Výzva byla velmi dobře přijata a my si hráli. Bylo to super akční odpoledne, někteří se u skládaček trošku rozčilovali, ale vše bylo vyřešeno.Na nás si ten starý německý dědek (alzhaimer) nepřijde. Dnes to byly hry, hlavolamy a skládačky, u kterých jsme se nejen zasmáli, ale dobře pobavili. Na závěr jsme ještě vytáhli karty a mastili o 106. Určitě si podobnou akci zopakujeme na táboře.

 

 

 

 

 

 

 

Pátek 23.03.2018

 

 

 

Ve Staré Vsi u Rýmařova jsou Aktivní senioři, jen mají název AKSE. Pozvali nás 23.3.2018 na svou členskou schůzi jako překvapení pro všechny ostatní. Přijeli jsme na 19. hodinu, pěkně nás přivítali chlebem, solí, slivovicí a usadili na místa. První naše vystoupení bylo ve 20 hodin a druhé ve 22 hodin a to už tancovali s námi všichni. Zábava byla příjemná, tancovalo se, jídla bylo také dost, něco jsme v tombole vyhráli a stačili jsme před půlnocí odjet.

Naše navázané přátelství jistě bude pokračovat. Mají k dispozici sál i hřiště, tak vymyslíme sportovní hry a budeme se snažit vyhrát.

 

 

 

 

 

 

Čtvrtek 22.03.2018

 

Malovaly napříč generacemi

 

Očima generací

Navázali jsme spolupráci se Základní školou Okružní v Bruntále a ve čtvrtek 22.3.2018 jsme společně s vybranými žákyněmi tvořily koláže ve velikosti A1. Bylo to pěkné tvořivé dopoledne a naše práce budou vystaveny nejen v Bruntále, ale také v Ostravě na Slezskoostravském hradě do 29.4.2018 a možná i v Praze.....

 

 

 

 

 

 

 

Středa 21.03.18

 

 

Je 21. března 2018, zase budou velikonoce a letos si připravíme zajíčky. Háčkujeme nebo pleteme čtverec o velikosti 10 x 10 cm. Ten pak šikovně prošitím stáhneme a vytvoříme čumáček, vyplníme. Sešijeme hřbet a zase vyplníme a na závěr sešijeme zadeček. Přilepíme ocásek, vyšijeme očka a čumák. Některé přilepí i nožky, aby zajíc dobře stál.

A velikonoce mohou začít....

 

 

 

 

 

Pondělí 12.03.2018

 

Muzeum Bruntál

 

 

Řemesla ve sbírkách muzea

 

Na dnešní akci Muzeum pro seniory jsme měli změnu. Nejdříve jsme si prohlédli v malé výstavní síni fotografie na téma Masopust. Pak si nás převzala dr. Málková a přešli do expozice řemesel. Ve třech menších místnostech je přehled řemesel, která se prováděla v Bruntále. Vystaveny jsou erby cechů, cechovní skříně a u jednotlivých řemesel jsou vystaveny potřebné věci - nářadí a pomůcky. Jsou zde také písemné zmínky, přehled řemesel a prodejců v jednotlivých letech. A víte co je motovidlo a třeba herberk? Doporučujeme návštěvu všem, je to velice zajímavé.

Původní přednáška bude přesunuta na pondělí 26.3.2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa 07.03.2018

 

 

MDŽ s retro programem
 
Bylo nás plno, bylo živo. Pánové předaly ženám rudý karafiát, dále mýdlo. Prostě tradice. Připili jsme si na zdraví. Program pokračoval přednesem básní pionýrkami. Vybraly si básně klasika Jaroslava Seiferta. Oko nezůstalo suché, dojetí, slzičky. 
Po krátké pauze nastoupily k předvádění modelů naše seniorky. Připomněly retro oblečení a pak předvedly modely, které nosí do divadla, koncerty, rodinné příležitosti. Každá si svůj model okomentovala. Děkujeme za nápad Milušce a všem předvádějícím - Milušce, Emilce, Irence, Marušce, Hance, Martě. Mnozí zůstali až do 20. hodiny.
 
 

 

 

 

 

 

Výsledky ve štafetovém plavání

 

Do štafetového plavání „Přeplavme svůj La Manche“ projektu SenSen Nadace Charty 77 se letos zapojila takřka tisícovka seniorek a seniorů. Společně za jediný měsíc uplavali tři tisíce kilometrů, a pomyslný kanál La Manche tak zdolali rovnou čtyřiadevadesátkrát.  

Projekt SenSen vyzval seniorky a seniory z celé České republiky k přeplavání La Manche již počtvrté v řadě. A štafetové plavání opět vzbudilo obrovský ohlas. Do bazénů po celé republice se vrhlo 857 plavců a pomyslný kanál mezi Francií a Velkou Británií společně zdolali 94krát. Skutečný La Manche měří v nejužším místě 34 kilometrů.

„Ani letos nebyly důležité závratné sportovní výkony, ale udělat něco pro své zdraví a dobrou náladu a inspirovat druhé. Senzační senioři se nicméně do štafetového plavání vrhli s takovou vervou, že opět překonali všechny své rekordy. Loni společně zdolali La Manche 55krát, letos 94krát,“ říká mluvčí projektu SenSen Mgr. Kateřina Sodomková.

Do štafetového plavání se přihlásili seniorky a senioři dvou týmů z Českých Budějovic, po jednom týmu z Rožnova pod Radhoštěm, Teplic, Prachatic, Lovosic, Pardubic, Strakonic, Liberce, Litoměřic, Prahy a nově také z Mostu, Poděbrad a Bruntálu. Projekt „Přeplavme svůj La Manche“ probíhal během února 2018.

Nejpilnější byli Českobudějovičtí senioři ze SenSen Klubu Aktiv, kteří během února pomyslně přeplavali kanál La Manche 36krát.
Druhé místo si vyplavali senioři z Rožnova pod Radhoštěm, kteří přeplavali La Manche 20kát a třetí byli Prachatičtí - ti pokořili La Manche 8krát.

Absolutní rekordmankou čtvrtého ročníku štafetového plavání se stala paní Viera Horáčková z Rožnova pod Radhoštěm, která sama zdolala La Manche a přidala navíc 1,125 kilometru. Nejlepším plavcem mezi muži byl pan Karel Stupka z Teplic, se 70 uplavanými kilometry přeplaval kanál La Manche dvakrát a přidal navíc ještě 2 kilometry.

Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže ve štafetovém plavání „Přeplavme svůj La Manche“ proběhlo na Setkání ambasadorů SenSen v Sovových mlýnech 15. května 2018. Ocenění předala patronka projektu, dálková zimní plavkyně Lucie Leišová.

Redakce SenSen (LN),                                                    17.05.2018

 

 

 

 

 

 

SenSen – V únoru senioři plavou přes La Manche

 

 

01.02. 2018 začala soutěž ve štafetovém plavání. Letos byla vyhlášena už počtvrté pro seniory z celé republiky.

 

Senioři z našeho spolku se nenechali dlouho přemlouvat a 14 členů se zapojilo do soutěže.

 

 

 

SenSen

 

 Vážení přátelé, jak se cítíte po prvním týdnu štafetového plavání La Manche? V letošním roce se přihlásilo čtrnáct klubů SenSen, to je zatím rekordní počet v historii tohoto projektu. Plavete v Pardubicích, Liberci, Strakonicích, Bruntále -:), Lovosicích, Poděbradech, Litoměřicích, Prachaticích, Rožnově pod Radhoštěm, Teplicích, Mostě, v Praze Řepích a v Českých Budějovicích plavou dokonce dva kluby.

Přejeme Vám hodně pohody, smíchu a jen dobré pocity z procvičování svalů celého těla.

Plavte, spalujte kalorie a mějte se dobře.

Marie Knotková, Koordinátor projektu SenSen, Nadace Charty 77| Senzační senioři

 

 

Přeplavme svůj La Manche

 

Lamanšský průliv neboli kanál La Manche spojuje Keltské moře a Severní moře a je nejrušnější lodní dopravní cestou na světě. Průliv je dlouhý asi 350 km, šířka se pohybuje od 240 po 34 km v nejužším místě, takzvané Doverské úžině mezi městy Dover a Calais.

 

 

Senioři uplavali  53 km a 250 m.

 

 

Od 1.2. do 28.2.2018

 

 

Příjmení a jméno

Bazény

Km/m

Žertová Marie

252

6300 m

Voksová Marta

239

5975 m

Brňáková Emilie

228

5700 m

Brňák Otakar

211

5275 m

Kurfürstová Marie

170

4250 m

Spáčilovi Marie a František

167

4175 m

Konvalinková Alena

162

4050 m

Kozáková Dagmar

156

3900 m

Chmelíková Hana

150

3750 m

Mičulková Irena

112

2800 m

Ježowiczová Zdena

     90

2250 m

Žert Radim

    80

2000 m

Tothová Vtatislava

    70

1750 m

Tesař Josef

    43

1075 m

Celkem uplaváno

 2130

53250 m

 

 

 

 

 

 

Znárodnění

 

Tak jsme v předvečer 70. výročí znárodnění udělaly připomenutí těm mladším ročníkům v pivovaru Hasič, pivo bylo zdarma, ta slíbená tlačenka nám chyběla, ale stačily nám tvarůžky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 13.02.2018 máme uplaváno  24 km a 150 m

 

 10.02.2018 máme uplaváno 567 bazénů

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa 14.02.2018

 

 

Nastal den D a zrovna na Valentýna. Vydali jsme se do Velkých Losin.
Autobus byl objednán na 8,30 hod., takže jsme vyjeli přesně v tuto dobu od Selika. Za hodinku jsme byli na místě. Byla objednaná prohlídka Ruční papírny od 10 hodin. Prošli jsme muzeum, pak shlédli film o výrobě ručního papíru a na závěr prošli výrobu. Mnozí z nás pak ještě nakoupili v prodejně přáníčka, obrázky, obálky, záložky a jiné drobnosti z ručního papíru.

Po obědě jsme se přesunuli do wellnessu, kde jsme se čvachtali 3 hodiny v teplé vodě, zašli na kafíčko a jiné dobrotky. Příjemně unaveni jsme nastoupili do autobusu na zpáteční cestu domů.
 
 
 

 

 

 

 

Středa 07.02.2018

 

 

Výšlap na Uhlířák
 
Někteří z nás překonávají La Manche, kdy chodí během měsíce února plavat, ale další překonali sebe tímto výšlapem. Při neustálém sněžení jsme ani nedoufali, že se nás tolik sejde. Šli jsme po skupinkách až nahoru ke kostelu a nechali se na památku vyfotit. Trochu ohnivé vody bylo také zapotřebí a na zpáteční cestu jsme to vzali polem nepolem do restaurace V zatáčce, kde jsme chvíli poseděli. Někdo s čajem a rumíčkem, někdo s pivečkem. Bylo to fajn.
 
 

 

 

 

Středa 31.01.2018

 

 

Bowling

 

 

Je poslední středa v lednu a my jsme se vydali na bowling. Účast byla neskutečná – 29 členů, mezi nimi i úplně noví, kteří se teprve minulý týden přihlásili. Ne všichni však mohli hrát. Vytvořili jsme dvě sedmičlenná družstva, ostatní povzbuzovali a dodávali tekutiny, abychom dodrželi pitný režim.

A kdo vyhrál? Přece všichni, důležité je totiž zúčastnit se a proto obdrží diplom za účast. Tři dámy s nejvyšším počtem bodů pak diplom za první, druhé a třetí místo.

Příští středu nás čeká vycházka na Uhlířský vrch. Kolik nás asi bude na tomto výšlapu?

 

 

 

 

 

 

Středa 24.01.2018

 

 

Dnešní šachování

 

Setkali jsme se v klubovně ve velkém počtu a zavítali k nám i potenciální noví členové. Mirek si pro nás připravil povídání o královské hře. Připraveno měl vše skvěle, protože do svého koníčka je doslova zažraný a jak sám říká: Šachy - to není nic těžkého. Já je hraju 70 let a pořád říkám, že nic neumím.
Další skupinka ve vedlejší místnosti dávala dohromady vyúčtování dotace za rok 2017.  Lepení, stříhání, kopírování - marný boj, papírová válka.
 
 

 

 

 

 

 

Středa 17.01.2018

 

 

SOŠ Bruntál, Krnovská ulice

 

V rámci činnosti našeho spolku byla uskutečněna exkurze ve Střední odborné škole v Bruntále. Po přivítání ředitelkou paní Nedomlelovou se role průvodce ujal mistr pan Přibyla.

Nejdříve nás seznámil s profesemi, které se na škole vyučují. Pak jsme společně prošli všemi dílnami (a že jich bylo!), kde probíhá odborný výcvik a praktická výuka a několika učebnami teorie. Na naše zvědavé či zvídavé dotazy nám odpovídali nejen mistři odborného výcviku, ale také žáci – učni. Ze všeho nejvíc z naší strany byly dotazy na zájem o učňovské obory ze strany žáků a žákyň a výsledky jejich studia.

V rámci rčení Řemeslo má zlaté dno vytváří škola maximální podmínky, vybavenost dílen a zajišťuje odbornost mistrů, aby žáci byli dobrými řemeslníky, kterých se po období podcenění učňovského školství mnohde zoufale nedostává.

Na závěr bychom chtěli vedení školy poděkovat za možnost nahlédnutí do nepříliš známé oblasti vzdělávání našich dětí, budoucího základu řemesel a řemeslných cechů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa 10.01.2018

 

 

Panenky, panenky a zase panenky

 

Vyjeli jsme si do Krnova do nově otevřeného Muzea panenek paní Mirky Vroblové. V první vstupní místnosti nás seznámila s historií svého sbírání panenek. Mnohé panenky mají svá jména, ale také tajemství. To jsme ještě netušili, že v dalších dvou místnostech se ukrývají další poklady. Paní Vroblová háčkuje, plete, šije a jinak tvoří, takže její panenky mají krásné oblečení, kočárky jsou vybaveny peřinkami, pro panenky jsou tu opravené a vyrobené pokojíčky, kuchyně a různé další předměty. Nechybí samozřejmě medvídci plyšáci všech velikostí a vše je ještě dekorováno věcmi, které patří k době babiček. Ani jsme nestačili všechny panenky spočítat. Pak jsme si v krásné vile dali kafíčko a v nevlídném počasí se přemístili k náměstí na oběd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ve 13 hodin jsme již čekali před synagogou na komentovanou prohlídku. Posadili jsme se do lavic v chladném prostoru a vyslechli si příběhy Židů nejen z Krnova a historii synagogy. Pro zahřátí jsme pak vystoupali do věže a prohlédli si uplakaný Krnov a pak ještě výstavu Židovští průmyslníci, podnikatelé a vynálezci, které všichni podle slavných jmen známe.

 

 

 

 

 

 

Pondělí 08.01.2018

 

 

Turistické stezky Hrubého Jeseníku - Muzeum pro seniory
 
Na prvním setkání v novém roce jsme se vydali s Mgr. Hornišerem po našich horách a při vzpomínce na naše putování na Vysokou Holi nás ještě boleli nohy...
Virtuálně jsme si prošli všechny značené chodníky, také Chráněnou krajinnou rezervaci Jeseníky, vyšli kolem vodopádů Bílé Opavy, prohlédli si vstupy do dolů a jejich prolákliny a také jsme vstoupili na zakázaná místa. Křížem krážem jsme tak navštívili Karlovu Studánku, Petrovy kameny, Hvězdu, Jelení studánku, Alfrédovu chatu, Javorový vrch, štoly Wortgottes a Dědičnou štolu, Drakov, Sovinec, Červenohorské sedlo, Vřesovou studánku,......
 
 
 

 

Pak jsme měli připravenou dílnu, kde jsme si mohli vyrobit razítka z různých materiálů (zelenina, provázky, gumičky, plastové výřezy, knoflíky, aj.) a vytvořit si pak vzorník. Pracovali jsme jen s plakátovací barvou, ale na zkoušku to stačilo. Až si budeme dělat vlastní trička, nakoupíme barvy na textil.
 

 

 

 

 

 

 

Středa 03.01.2018

 

 

 

Jak jsme přežili svátky - přece v pohodě!!

 

První setkání v novém roce bylo trochu jiné. Nejdříve jsme si vzájemně popřáli hlavně zdraví a hodně úspěchů v novém roce a připili si. Někteří donesli ještě na ochutnání vánoční cukroví a také jednohubky. 

 

Navzájem jsme se pochlubili dárky pod stromečkem, návštěvami rodinných příslušníků a následoval nejen plán na celý rok, ale také informace o akcích v lednu, kdy je celkem 5x středa, program je náročný a bohatý. Výlet a prohlídka muzea panenek v Krnově, exkurze na Střední odborné škole v Bruntále, bowling.  Ale to už víte z plánu na měsíc leden 2018.